Studentská výzva 1: připojte se k workshopům ke komunitnímu mapování!

V rámci projektu Sociální inovace v knihovnách připravujeme inkubátor (sérii desingových workshopů zaměřenou na sociální inovace v knihovnách). Jeden inkubátor již letos na jaře poslouží Městské knihovně v Praze, druhý propojí všechny veřejné knihovny v ČR, které budou mít chuť a odvahu.

V rámci inkubátoru si knihovny projdou designovým procesem, vyzkouší si uživatelský výzkum a navrhnou a otestují si prototyp sociálně inovativní služby přímo pro jejich knihovnu. Důraz se přitom bude klást na stav komunitního kontextu, v němž knihovna fungujeV jednotlivých krajských knihovnách proto během března a dubna – ještě před inkubátorem – proběhnou workshopy, kde si knihovníci osahají nástroje a postupy, které jim s komunitním mapováním pomohou.

Workshopy ve všech krajských knihovnách ČR (březen-duben 2018)

Metodu komunitního participativního mapování, kterou budeme v rámci workshopů využívat, vymyslel nizozemský výzkumník Aldo de Moor, jehož workshop jste mohli jako studenti s týmem projektu absolvovat na podzim 2017.

V rámci mapovacích workshopů v krajských knihovnách se nejdříve s knihovníky

• zamyslíme nad společenskými a místními tématy, které knihovny řeší nebo mohou řešit. Může jimi být bezbariérovost, integrace cizinců, občanská společnost, mezigenerační vztahy a mnoho jiných.
  • Následně probereme role, jež knihovna může v rámci těchto témat hrát. Může poskytovat svoje prostory např. pro veřejné projednávání územních plánů, zaměstnávat lidi s handicapem, organinozovat kurzy kritického myšlení apod. Na role navážeme nástroji, které knihovna k těmto aktivitám využívá (knihy, lidé, prostory, technika, …).
  • Na závěr identifikujeme stakeholdery, tj. ty, kteří mají nebo by mohli mít s konkrétními aktivitami spojitost. Může jimi být třeba centrum sociálních služeb, domov pro seniory, hospoda nebo radnice. S pomocí těchto čtyř segmentů pak vytvoříme mapu komunity a aktivit, které se v rámci těchto komunit dějí. Zároveň tak knihovna vizualizuje síť aktérů a aktivit, v níž se nachází, a lépe tak ukazuje, jakým směrem se v rámci aktivit nebo potenciálních partnerů vydat.

Výzva

Chcete se do pořádání série workshopů k inkubátoru zapojit?

• Naučíte se metodu komunitního participativního mapování. Může se vám hodit do diplomek (skvělá inovativní metoda!) a později prakticky na jakékoliv pracovní pozici;
  • navštívíte s členy projektu Sociální inovace v knihovnách několik krajských knihoven a poznáte zástupce knihoven z celé republiky,
  • zapojíte se do pořádání vzdělávací akce.

Samozřejmě nikdo neočekává, že pokryjete všechny termíny, vyberte si, co se vám hodí, nebo kam byste se rádi podívali (konkrétní data a rozpis knihoven). Cesta a případné ubytování je na nás! 🙂

Přijímáte výzvu? Napište mi (romannovotny91@gmail.com), upřesníme si detaily.

Chcete si mapování „jen tak“ zkusit?

Napište taky. Něco vymyslíme.