FAQ – vše, co chcete vědět o inkubátoru sociálních služeb

(1) Musíme sami poskládat celý tříčlenný tým?

Čím víc vás z jedné knihovny bude, tím vyšší je šance, že se vám podaří inovace rychle přetavit do praxe. Šanci zvýšíte i tím, že s sebou vezmete vedení knihovny nebo zástupce zainteresovaných stran. Víme ale, že vás v provozu není možné nahradit. Proto vítáme i přihlášky jednotlivců. Ty případně v inkubátoru propojíme s kolegy, kteří řeší podobné téma. Získáte tak navíc spojence z jiné knihovny, kteří pracují na podobných službách.

(2) Musíme vymýšlet úplně novou službu?

Rozhodně nemusíte vymýšlet nové služby. Přihlásit se můžete i se záměrem  vylepšení služby, kterou už v knihovně

roky provozujete. Třeba chcete, aby přicházelo více lidí. Nebo chcete službu rozšířit do jiných poboček. Nebo potřebujete zdroje či zapojení dobrovolníků.

(3) Náklady na účast v inkubátoru

Nebojte se  nákladů, naopak vám nový návrh služby možná v provozu něco ušetří. Samotná účast v inkubátoru je zdarma.

Ubytování vám určitě rádi zařídíme i proplatíme. Stačí v přihlášce vyznačit, že máte zájem o ubytování. Ozveme se vám pak s nabídkou možností ubytování. Ubytování si lze domluvit jak u dvoudenního workshopu, tak u těch jednodenních. Ubytování „před“ workshopem nabízíme, aby nebylo nutné brzy cestovat, lze se domluvit i na ubytování „po“, aby jste se mohli zúčastnit také neformálního programu po workshopech, nebo když už jednoduše nemáte spoj.

Cestovné bohužel proplácet nelze. Nicméně pokud by to byla naprosto jediná překážka ve vaší nadšení účasti, ozvěte se, můžeme dát hlavy dohromady a zkusit něco vymyslet.

(4) Musím být vzděláním knihovník? Musím rozumět designu služeb?

Žádné předchozí zkušenosti s designovým procesem nejsou potřeba. Dokonce ani nemusíte být „vystudovaný“ či „dlouhodobě profesně angažovaný“ knihovník. Vítáni jsou nováčci, stejně jako ti, co se v této oblasti pohybují již déle. Nejdůležitější je otevřená hlava a chuť podnikat (i malé) změny.

Inkubátor má prvé řádě něco přinést vám!

(5) Co získám, když se zapojím?

• Zkušeného mentora – člověka pro konzultaci vašich plánů, záměrů a služeb.
  • Možnost strávit čas s kolegy z jiných knihoven a sdílet s nimi zkušenosti, starosti i radosti.
  • A tři knihovny s nejzajímavější službou získají také sponzorský dar na její rozjezd.

(6) Jak víte, že to bude fungovat?

• Vycházíme z metod, které jsme na KISKu testovali například v projektu Libdesign.
  • Inkubátor a jeho metodiku nám pomáhali nastavit například knihovnice z Aarhusu nebo konzultant knihovny z Tilburgu.
  • Máme mentory a lektory, kteří se v ČR roky věnují inovacím a sociálnímu podnikání v komerčním, veřejném i neziskovém světě.
  • O inkubátor se stará Tomáš Štefek, který roky zlepšoval služby v knihovně v Prostějově.