Nedělat knihovnu pro lidi, ale s nimi: přednáška Helene Bruhn Schvartzman

Helene Bruhn Schvartzman je filosofka, působí ale v pobočce knihovny Dokk1 v dánském Aarhusu, konkrétně v části Risskov, kde netvoří služby a program knihovny pro lidi, ale s nimi.

Dokk1 není ve světě knihovnictví neznámým pojmem, podle některých žebříčků se jedná o nejlepší knihovnu na světě. Je to ale tak úplně knihovna? Knihy v ní sice najdete, ale stejně tak si tu můžete zahrát stolní tenis, zapařit na PlayStationu, vyřídit si občanku nebo si jen tak dát kávu. Všechny knihovny klem Dokku1 jsou totiž spíše komunitními centry, a to včetně Risskovu.

„Trochu mě vyděsilo, že tu mám být v roli experta. Pokud jsem na něco expert, tak na chybování a učení se,“ říká Helene a jakoby tím vystihovala hlavní přístup aarhuských knihoven. Už 10 let totiž používají designové myšlení jako nástroj pro akceleraci inovací v tvorbě lepších řešení. Zvědavost, snaha učit se o světě kolem, o lidech, osvojit si techniky generování nápadů a jejich rychlá realizace ve formě prototypu, abychom je mohli rychle zahodit, když se ukážou být nefunkčními.

Hlavním zdrojem inspirace a tvůrčí síly nejsou knihovníci a knihovnice, ale sami občané. Co začalo jednou jako prototypování společného prostoru, skončilo dalším setkáváním členů komunity bez dalšího řízení knihovnou. Jindy se v rámci participativního rozpočtování občané sice rozhodli nakoupit spoustu horké čokolády, díky tomu ale do knihovny přišli lidé, kteří ji normálně nenavštěvovali a už tam zůstali ‒ i bez čokolády. Díky průzkumu mezi mladými lidmi zase knihovníci zjistili, že se zajímají o klimatickou změnu a udržitelnost, tak jim poskytli zahradu vedle knihovny, kde si začali pěstovat svoje plodiny. A nejen to. Když pak starší občané znalí zahradničení viděli, jak si nezkušení mladí lidé na zahradě počínají, připojili se k nim a vytvořila se tak opět další specifická komunita.

Cesta knihovny ke komunitnímu centru není složitá, stačí naslouchat lidem a být otevřený jejich nápadům. Designové myšlení není o nedostatku zdrojů, ale o znovupromýšlení rolí, problémů a dělání to lidem snazší, aby se mohli podílet. „Knihovna totiž není to, co jsme, ale co děláme,“ říká Helene.

Přednáška Helene Bruhn Schvartzman v únoru 2018 v Brně