Inkubátory sociálních inovací 2019: představujeme mentory

Josef Kocurek

Jsem designer služeb v Pábení – pomáhám organizacím zlepšovat jejich služby/produkty a komunikaci. K designu jsem poprvé přičichl při studiu KISK a už jsem u něj zůstal. Rád zjišťuji, jaké problémy lidé mají a co je motivuje k jejich chování. Baví mě hledat cesty, které bourají zajetý systém. Inkubátor je pro mě zejména výzva – jak ukázat týmu knihovníků a knihovnic, že by služby měly stát na potřebách uživatelů, že existuje něco jako designové myšlení, že jde dělat změny i po malých krůčcích. Těším se, že v týmu vytvoříme službu se skutečným sociálním dopadem.

Josef na sebe prozradil: Jsem vegetarián. Zbožňuji filtrovanou kávu a dortíky. 🙂

Linda Kovářová

Živím se především prací, která je „aplikovaná“, to znamená, že namyšlené se hned zkouší v praxi a na základě toho upravuje a vyle

pšuje. Ať už se jedná o moji akademickou činnost (Filosofická fakulta Univerzity Karlovy), práci ve studiu aplikované antropologie (Anthtopictures), v sociálně inovačních projektech (Impact Academy, FDV – Pracovní návyky, Místa zblízka) anebo mou lektorskou práci (Altissima). Sama sem několika inkubátory prošla a vnímám je jako výbornou příležitost zastavit se, změnit úhel pohledu a posunout věci dál. Navíc v kombinaci se sociálními inovacemi, kterými se zabývám od roku 2014, jde o mou oblíbenou aktivitu – kreativní designování s ohledem na realitu současné společnosti. Těším se na vaše problémy … ty vnímám jako příležitosti k rozvoji a baví mě zkoumat, promýšlet a plánovat cesty, jak z nich ven. Měli byste vědět, že se hodně ptám.

Eliška Bartošová

Pracuji na projektu Sociální inovace v knihovnách a baví mě propojovat lidi, kteří si mají co předat. Chci být u toho, když budou vznikat nové nápady, spolupráce, pohledy na různá témata. Nejvíce se v inkubátoru těším na všechny lidi z knihoven a na spolupráci s mentory.

Eliška na sebe prozradila: Jsem protivná, když jsem netrpělivá nebo unavená. Ale většinou jsem v pohodě.

Tom Štefek 

Jsem designér služeb na KISKu se snažím pomáhat lidem v knihovnách navrhovat skvělé služby, které pak pomáhají lidem venku i knihovnám samotným. Inkubátor sociálních inovací je program, kterého bych se určitě účastnil když jsem ještě pracoval v knihovně, protože by mi pomohl necítit se ve svém snažení osaměle. Těším se zajímavé lidi z knihoven, kteří si mohou navzájem hodně předat, na „pouhých“ pět dní vzácného času, které strávím se svým týmem, na energii, na nové nápady a souvislosti, i na to, že to vůbec nebude snadné.

Tom na sebe prozradil:  chovám vášeň pro vaření, svou zahradu, pro lesy a pro víno.

Zuzana Kunová 

Pracuji v akademické knihovně, kterou pomocí designu služeb (zatím pomalu, ale o to jistěji! ) posouváme vpřed. Na mé práci mně baví různorodost a kreativita, které mi prostředí knihovny nabízí. Do inkubátoru sociálních inovací v knihovnách jdu, protože věřím v obrovský potenciál knihoven právě v oblasti sociálních potřeb společnosti, a to na všech úrovních od tvoření komunit po věnování se společensky vyčleněným skupinám. Nejvíc se těším na lidi, atmosféru, emoce, práci s týmem, aha momenty a proces uvědomění.

I když mě živí digitální produkty a služby, strávím spoustu času v truhlářské dílně. Takže se asi nevyhneme spoustě přirovnání se dřevem a nástroji.

Petra Štěpánková

Jsem psycholožka a uživatelská výzkumnice. Baví mě propojování těchto oborů a je mi sympatické smysluplné vytváření produktů a služeb, které odrážejí reálnou psychologii cílových uživatelů. Knihy jsou srdcovka a fandím komunitnímu rozvoji knihoven jako míst setkávání, myslím, že to naše společnost potřebuje. Věřím, že designový proces je užitečný nástroj, a ráda přispěji v jeho předání do knihoven. Těším se na rozmanitost řešených problémů, tvůrčí atmosféru a spolupráci s týmy, která bývá oboustranně podnětná.

Martin Kopta 

Živím se uživatelským výzkumem a baví mě zjišťovat, že všechno je jinak, než jsem si myslel. Minulý rok jsem v inkubátoru sociálních inovací zažil skvělou proměnu týmu Moravské zemské knihovny. Přišlo několik lidí z knihovny a mysleli si, že si jen z povinnosti odsedí školení, aby mohli začít realizovat své nápady. Během pár dní přešli z rezistence do role nadšenců pro inovační proces. Dodnes sleduji na Facebooku proměny jejich knihovny. Byla to silná zpětná vazba a skvělé potvrzení, že práce týmu inovačního inkubátoru a také ta moje má smysl. Těším se na okamžik, kdy začnete chápat, že dobře definovaný problém, je téměř vyřešený problém.

Bára Buchtová 

Na mojí práci (pozn.: projekt sociální inovace v knihovnách) mě baví, že můžu být v kontaktu s lidmi z knihoven, kteří se prostřednictvím své práce snaží lidem i společnosti přinášet hrozně moc důležitá témata. Věci jako rozvoj komunit, rovný přístup, vzdělávání, kritické myšlení či sdílení… a taky vášeň pro vyprávění příběhů, naslouchání jim a tím i rozvoj empatie.  Věřím, že inkubátor sociálních inovací může knihovny naučit vytvářet skvělý služby, který vychází ze skutečných potřeb lidí. A protože se budu moct potkat se skvělými  knihovníky z různých lokalit a taky intenzivním způsobem strávit čas se svým týmem, což dělám moc ráda 🙂 Na co se těším? Na super nápady. Na aha momenty. Na chvilky hromadnýho smíchu. Mám prý zvrhlý humor (dle posudku psychologa-personalisty) a nemám ráda small talk, i když uznávám, že ho občas vedu. Zeptejte se mě něco, co mě překvapí.