Ohlédnutí za druhou sociálně-inovativní konferencí

* 3 workshopy * 1 konferenční den * přes 70 účastníků * 15 lektorů a řečníků * 3 zapojené sociální podniky

V lednu 2019 jsme společně prožili už druhou, tentokráte třídenní, konferenci k sociálním inovacím v knihovnách . V úterý 29. ledna proběhl zážitkový diskuzní workshop „Knihovny a lidé bez domova“ (více o workshopu). Ve středu 30. ledna jsme se sešli na společném konferenčním dni. Ve čtvrtek 31. ledna se paralelně uskutečnili workshop „Komunitní koordinátor“ a interaktivní seminář „Jak se mohou knihovny zapojit do sociálního podnikání“.

Rádi bychom se s vámi v tomto přehledu podělili o materiály i atmosféru, naleznete zde videozáznamy přednášek, prezentace i fotografie. Dozvuky a výstupy tří konferenčních workshopů probereme ještě detailněji v dalších příspěvcích.

Pár záběrů ze tří konferenčních dní

Pondělní zážitkový workshop k lidem bez domova (29.1. 2019)

Nejprve jsme absolvovali prohlídku Prahy se sociálním podnikem Pragulic. Dva jeho průvodci, kteří se rekrutují z těch, kteří žili či stále žijí na ulici, provedli Prahou dvě skupiny knihovníků. Prohlídka byla zaměřená zejména na sdílení osobních zkušeností průvodců „z ulice“. Poté jsme zážitek ve skupinách reflektovali. Na reflexi navázal expertní vstup Štěpána Ripky, Ph.D. (předseda Platformy sociálního bydlení), který hovořil o mýtech spojených s bezdomovectvím a zahraničními zkušenostmi se sociálním bydlením (housing first). Třetí část workshopu jsme věnovali odborné diskusi ve formátu world café, kde jsme hledali odpovědi na otázku, jak se mohou knihovny angažovat v problematice lidí bez domova.

Prozkoumejte:

Úterní konference (30.1.)

Konferenční vstupy byly vybrány tak, aby knihovníky přivedli za profesní horizont a inspirovali je při promýšlení vlastních služeb. Věnovali jsme se třeba exekucím, duševním onemocněním nebo sociálnímu bydlení. 

Podívejte se na:

Středeční workshopy

Interaktivní seminář Petry Francové (P3 – People, Planet, Profit) a jejích hostů ukázal principy sociálního podnikání a konkrétní nástroje, s nimiž lze na tomto poli pracovat.

Workshop Pavly Burgos a Lindy Kovářové (Místa zblízka) byl zaměřen na koncept komunity, její rysy a především výzkumné metody, které lze v praxi použít. Metody si účastníci vyzkoušeli přímo v Městské pražské knihovně, kde se workshop konal.